خانه ایجاد دوره درخواست دوره پشتیبانی اخبار تماس با ما درباره ما

آیا سوالات امتحانات نهایی برخی دروس لو رفته بود؟

نخستین حاشیه امتحانات نهایی امسال،‌ اعتراضات سراسری دانش آموزان کشور به دشواری سوالات طراحی شده بود‌، در شرایطی که دانش آموزان معتقد بودند سوالات در دروس مختلف از جمله شیمی،‌ریاضی،‌دینی و فارسی بسیار دشوار و حتی خارج از کتابهای درسی طراحی شده است مسئولان آموزش وپرورش این اعتراضات را نپذیرفته و توپ را به زمین دانش‌آموزان حواله کرده و گفتند آنها کتابهای درسی را به خوبی مطالعه نمی کنند.

در بسیاری از مدارس کشور تحت تاثیر جو کنکور جزوات کمک آموزشی متعددی به دانش‌اموزان ارائه می شود و معلمان عمده وقت خود را در کلاس درس صرف آموزش این جزوات و تست زنی می کنند. درچنین شرایطی دانش آموز هنگام امتحانات نهایی به دلیل آنکه کتاب درسی را مبنای کار معلم نبوده با سوالات مفهومی مواجه می شود که از پاسخ گویی به آن ناتوان است.

مسئوولیت چنین موضوعی بر عهده چه کسی است؟ آموزش و پرورش یا دانش آموز؟ آیا نباید نظارتی بر روند تدریس معلمان در کلاس درس صورت بگیرد؟

از طرفی کانال، گروه و صفحه های متعددی از اعتراض دانش آموزان در شبکه های مجازی راه اندازی شد که تجمعات دانش آموزان در آن جا ساماندهی می شود. جدا از کانال ها و گروه هایی که برای اعتراض به امتحانات نهایی راه اندازی شده اند، کانال هایی نیز با نام های فروش سوالات امتحانات نهایی در این میان به چشم می خورند که مدعی هستند سوالات امتحانات نهایی  دو ساعت پیش از آغاز امتحان به دست آنان می رسد.

کانال و صفحه هایی که سئوالات امتحانات نهایی را با مبلغ حداقل ۲۰۰ هزار تومان به فروش می رسانند و داوطلبانی که تمایل به خرید سئوالات لو رفته دارند باید با ریختن مبلغ از طریق کارت های شتاب اقدام کنند.

در این صفحات پیام هایی همچون «تنها پخش کننده اصلی خودمان هستیم و کسانی که سئوالات را از کانال دیگری می خرند عواقبش با خودشان هست»، «دوباره خبر بدی به دستم رسید که نشان می دهد که احتمال آمدن سئوالات به ۳۰ درصد رسیده که غیرقابل تحمل است و به تک تک شماها حق می دهم ناراحت شوید». «گول پیج های دیگر را نخورید، صبح بین ساعت ۶ تا۷:۳۰ اگر خبری شد در کانال گفته می شود»، «واسطه اول چهارم ما را سر کار گذاشته ولی الان در حال صحبت کردن با واسطه دوم حوزه هستم، انشاالله که بتونه فوقش تا فردا سئوال ها را تحویل دهد»، «قیمت سئوال ها هنوز مشخص نیست و این مسئله وابسته به واسطه ما در حوزه است ولی چیزی در حدود ۲۰۰ هزار تومان می باشد» « فقط سئوال داریم و پاسخنامه موجود نیست»، «طبق آخرین صحبت من با واسطه حوزه احتمال آمدن سئوال۹۰ درصد است ». «دوستان دیدید سئوالات ادبیات همونی بود که بهتون دادم و درست بود» آمده است.

کی دیگر از نکاتی که در این کانال ها جالب توجه است، دعوت دانش آموزان به تجمع و اعتراضات است، در کنار ادعای فروش سئوالات، دانش آموزان را به شرکت در تجمعات و نترسیدن از اعتراضات دعوت می کنند.

در کنار این کانال ها، گروه های تلگرامی دانش آموزی نیز وجود دارد که روزانه بیش از هزاران پیام رد و بدل می شود و در میان پیام هایی که ارسال می کنند پیگیری خرید سئوالات نیز به چشم می خورد. و چه دختران و پسران سوم دبیرستانی که در حاشیه این اعتراضات از طریق شبکه های اجتماعی یا تجمعات با هم آشنا شده اند و در میان هزاران پیام بی محتوایی که به یکدیگر می دهند می توان پیگیری جدی دانش آموزان را برای خرید سئوالات و تجمعات دید.

مهدی نوید ادهم دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش در خصوص لو رفتن سوالات امتحانات نهایی درس آمادگی دفاعی به خبرنگار تسنیم، گفت: بنده لو رفتن سوالات را تأیید یا تکذیب نمی‌کنم و شورای عالی آموزش و پرورش نیز در رابطه با این موارد بحث نمی‌کند. در خصوص امنیت امتحانات نهایی قوانین و مقررات زیادی وجود دارد و بنده نیز متأسفانه شنیده‌ام که سوالات امتحانانت نهایی لو رفته است اگر چنین موضوعی صحت داشته باشد مربوط به خطای نیروی انسانی است.

دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش گفت: این موضوع در دست بررسی است و مرکز سنجش وزارت آموزش و پرورش در حال بررسی و رسیدگی به ماجرا است.

در همین رابطه عبدالرسول عمادی رئیس مرکز سنجش وزارت آموزش و پرورش به تسنیم، گفت: طی 50 سال اخیر تاکنون سوالات امتحانات نهایی لو نرفته است و تمامی اخبار در این رابطه صحت ندارد وی می گوید: این کانال ها و صفحات کاملا شیادی است و از شرایط زمان امتحانات دانش آموزان سوءاستفاده می کنند. لو رفتن سوالات امتحان درس آمادگی دفاعی مربوط به شهر تهران است و این درس جزو امتحانات نهایی نبوده بلکه امتحان آن داخلی است و اگر سوالات آن لو رفته باشد شهر تهران در این زمینه باید پاسخگو بوده و موضوع را بررسی کند.

در این باره نیز سخنگوی آموزش و پرورش شهر تهران تاکید می کند: با قاطعیت اعلام می کنم که سئوالات آمادگی دفاعی لو نرفته است و بحث هایی که مبنی بر لو رفتن این سئوالات در شبکه های اجتماعی وجود دارد، شایعه است و  برخی سایت ها نیز بر این شایعه دامن می زنند.و  تصریح کرد: هیچ مستندی بر لو رفتن سئوالات امتحانی آمادگی دفاعی وجود ندارد.

همچنین رسول پاپایی معاون اطلاع رسانی وزارت آموزش وپرورش می گوید: با توجه به فراگیر شدن شبکه اجتماعی و حضور پررنگ دانش آموزان و اولیا در این شبکه ها به ویژه در کانال های تلگرام، عده ای شیاد و فرصت طلب برگزاری امتحانات را فرصتی مناسب دیده اند که تحت عناوینی مانند فروش سئوالات نهایی با مبالغ زیاد دست به سودجویی و سوءاستفاده از امتحانات بزن

دیدگاه ها

فرناز 3 سال پیش

چه خبر جالبی :D