خانه ایجاد دوره درخواست دوره پشتیبانی اخبار تماس با ما درباره ما

موک (MOOC) چیست؟ (نسخه 2)

در ماه مه سال 2014، بیش از 900 دوره MOOC  توسط دانشگاه‌ها و کالج‌های ایالات متحده ارائه شده است. در فوریه 2013 ده‌ها دانشگاه به دوره‌های MOOC پیوسته بودند از جمله بسیاری از نهادهای بین المللی. علاوه بر این برخی از سازمان‌ها MOOC های خود را اداره می‌کردند - از جمله Power Search گوگل.

طیف وسیعی از دوره‌ها ظهور کردند. Ng. بیان کرد:" یک سوال واقعی وجود داشت که آیا این برای علوم انسانی و علوم اجتماعی کاربرد خواهد داشت؟". اگرچه روانشناسی و فلسفه در میان محبوب ترین دوره‌های Coursera قرار دارند. بازخورد دانش آموزان و نرخ تکمیل درس نشان می‌دهد که آن‌ها همان میزان که در ریاضی موفق هستند در دوره‌های علوم هم موفق هستند با وجود اینکه نرخ تکمیل پایین‌تر باشد.

در ژانویه 2012، دانشگاه هلسینکی یک MOOC فنلاندی برای برنامه نویسی راه اندازی کرد. این MOOC برای دبیرستان‌های فرصتی برای ارائه دوره های برنامه نویسی برای دانش آموزان خود مهیا می‌کرد.  دوره به طور پیوسته ارائه شده است و دانش‌آموزان با عملکرد بالا برای یک برنامه کارشناسی و کارشناسی ارشد در علوم کامپیوتر در دانشگاه هلسینکی انتخاب می‌شوند. در یک جلسه درباره آموزش الکترونیکی و دوره های MOOC ، Jaakko Kurhila رئیس مطالعات دانشگاه هلسینکی، گروه علوم کامپیوتر، ادعا کرد که تا به امروز، بیش از 8000 شرکت کننده در دوره‌های MOOC آن‌ها بوده‌اند.

"جنسیت از طریق کتاب طنز" عنوان دوره‌ای بود که توسط کریستینا بلانک از دانشگاه ایالتی Ball در نوامبر 2012 آموزش داده شد. این درس از مثال‌های کتاب های کمدی استفاده می‌کرد تا مفاهیم علمی در مورد جنسیت و ادراک را آموزش دهد.

در نوامبر 2012، دانشگاه میامی اولین دوره MOOC دبیرستان خود به عنوان بخشی از آکادمی جهانی ارائه داد. این دوره برای دانش آموزان دبیرستانی که در حال آماده سازی برای آزمون SAT در زیست شناسی بودند آماده و در دسترس قرار داده شد.

در تابستان 2013 در انگلستان Physiopedia دوره اول MOOC خود در مورد اخلاق حرفه ای با همکاری دانشگاه Western Cape در آفریقای جنوبی را ارائه داد. این دوره، دوره دومی را در سال 2014 به دنبال داشت، مدیریت فیزیوتراپی از آسیب های نخاعی، که توسط کنفدراسیون جهانی فیزیوتراپی به رسمیت شناخته شد و حدود 4000 شرکت کننده با نرخ تکمیل 40% را به خود جذب کرد. 

در ماه مه 2013 Coursera با مشارکت Chegg، یک شرکت اجاره کتاب آنلاین، برای برخی از دوره‌ها کتاب‌های رایگان انتشار داد. ه این ترتیب دانشجویان می توانستند از کتاب‌ها تنها در حالی که در کلاس ثبت نام کرده باشند استفاده کنند.

استارت آپ Veduca با همکاری دانشگاه سائو پائولو در ژوئن 2013 اولین دوره‌های MOOC را در برزیل راه اندازی کرد. دو دوره اول، فیزیک عمومی توسط Vanderlei Salvador Bagnato و آمار و احتمال که توسط Melvin Cymbalista و André Leme Fleury تدریس شد. در دو هفته اول پس از راه اندازی در مدرسه پلی تکنیک از دانشگاه سائو پائولو، بیش از 10،000 دانش آموز ثبت نام کردند.

در جولای سال 2015، OpenClassrooms به طور مشترک با IESA چند رسانه ای، اولین مدرک کارشناسی مبتنی بر MOOC در مدیریت پروژه های چند رسانه ای را راه اندازی کرد که توسط دولت فرانسه به رسمیت شناخته شد.

آموزش و تجربه دانش آموز

در ماه ژوئن سال 2012 بیش از 1.5 میلیون نفر برای دوره‌ها از طریق Coursera ، Udacity  و edX ثبت کرده بودند. در سال 2013، طیف دانش آموزانی که ثبت نام کرده بودند به نظر می‌رسید گسترده، متنوع و غیرسنتی اما متمرکز در میان انگلیسی زبانان در کشورهای ثروتمند باشد. در ماه مارس سال 2013، Coursera  به تنهایی حدود 2.8 میلیون نفر ثبت نام کرده داشت. در ماه اکتبر سال 2013، ثبت نام Coursera به روند افزایشی خود ادامه داد و از 5 میلیون هم بالاتر رفت.

یک دوره با عنوان "اولین MOOC آسیا" که توسط دانشگاه علم و صنعت هنگ کنگ از طریق Coursera در ماه آوریل 2013 شروع شد 17000 دانش آموز ثبت نامی داشت. حدود 60 درصد از "کشورهای ثروتمند" بودند بقیه از کشورهایی با درآمد متوسط در آسیا، آفریقای جنوبی، برزیل و مکزیک بودند. از مناطقی که دسترسی محدود به اینترنت داشتند تعداد کمتری ثبت نام کرده بودند.

ثبت نامی‌های Coursera به شرح زیر بوده است:

در ماه مه 2013، Koller اظهار داشت اکثریت افرادی که دوره‌های Coursera را می‌گذرانند دارای مدارک دانشگاهی هستند.

بر اساس مطالعه‌ای که دانشگاه استنفور روی گروهی از دانش آموزان "یادگیرنده‌های فعال" (هر کسی که فراتر از تنها ثبت نام پیش رفته است) انجام داد، 64% از یادگیرنده‌های فعال دبیرستان‌ها و 88% از دانشجویان کارشناسی و فارغ التحصیلان کارشناسی، مرد بودند.

جاناتان هابر بر روی پرسش‌هایی نظیر اینکه دانش آموزان چه چیزهایی یاد می‌گیرند و اینکه ساختار جمعیتی آن‌ها چیست تمرکز کرد. حدود نیمی از دانشجویانی که دوره‌های آمریکا را می‌گذرانند از کشور های دیگر هستند و زبان اول آن‌ها انگلیسی نیست.

MIT و دانشگاه استنفورد دوره‌های اولیه MOOC در علوم کامپیوتر و مهندسی برق را ارائه دادند. از آنجا که دوره‌های مهندسی یک سری پیش نیازهایی دارند، بنابراین در ابتدا دوره‌های مهندسی سطح بالا در لیست MOOC نبودند. در حال حاضر چندین دانشگاه دوره‌های مهندسی در مقطع کارشناسی و در سطح پیشرفته ارائه می‌دهند.

بر خلاف دوره‌های سنتی، دوره‌های MOOC نیاز به مهارت های اضافی دارند که توسط فیلمبرداران، طراحان آموزشی، متخصصان IT و متخصصان پل

دیدگاه ها

دیدگاهی برای این خبر وجود ندارد. اولین دیدگاه را شما ارسال کنید!